Emeriti

Printer Friendly, PDF & Email

Richard Abrahams, Information Technology, 1981-2011

Noel Adams, Counseling, 1975-2005

Susan Ackerman, World Languages, 2003-2019

Robert F. Agrella, President Emeritus 1990-2012

Deborah Albers, Mathematics, 1995-2018

Gary Allen, English As A Second Language, 1995 -2017

Susan Amalia, College Skills, 1978-2008

Courtenay W. Anderson, Chemistry Department, 1966-2006

Harold Andersen, Mathematics, 1976-1994

Gary Anderson, Earth & Space Science, 1971-2004

Gary Anderson, Work Experience, 1974-1997

Irene Anderson, Home Economics, 1948-1965

Linda Anderson, Department Of Public Safety, 1986-2012

Stan Anderson, Administration Of Justice, 1958-1981

George Andreini, Speech/Drama, 1935-1972

Penelope Applegarth, Health Sciences 2005-2015

William Archer, Physical Education, 1952-1973

Bettina Armstrong, Counseling 2000-2015

Curt Askim, Business Education, 1956-1986

Younes Ataiiyan, Chemistry & Physics, 1995-2015

Robert Aune, Business Administration, 1961-1994

Nicholas Anast, Life Sciences, 2005-2015

Gale Bach, Mathematics, 2000-2019

Richard L. Bacon, Electronics, 1974-2006

Milo Baker, Botany, 1922-1945

Floyd Bailey, President, 1919-1957

Susan Baldi, Life Sciences, 1978 -2007

Ronald Balsamo, English As A Second Language, 1991 - 2017

Don Bangs, American Sign Language, 1997-2011

Carol Barnes, Business Office Technology, 1981-1999

Stephen J. Barnhart, Life Sciences, 1969-2006

Georgia Barrow, Behavioral Sciences, 1972-1998

George Bartlett, 1925-1950

Cynthia Battershall, English, 1971-2007

William Baty, Learning Resources, 1990 - 2016

Chester Beck, Dean Of Men, 1945-1966

Mararet Beck, Music, 1971-1989

Doris Beebe, English, 1955-1972

Kathryn Bell, Adaptive PE, 2005-2019

Charles Belden, Dean Of Instr-Oc Ed, 1957-1981

Amelia Benedict, Health Sciences, 1986-2007

Carole Bennett, Computer Studies, 1988-2012

Martin Bennett, Social Sciences, 1990-2012

Benjamin Benson, Behavioral Sciences, 1981-2007

Robert Berlin-Grous, Disability Resources, 1993-2010

Steven Bernstein, Philosophy/Humanities, 1989-2012

Renata Breth, Art, 1997-2018

George Bertlett, Social Science, 1925-1950

Rose Bianchi, Health Sciences, 1997 - 2016

John Bigby, Communication Studies, 1961-1994

Doni Bird, Health Sciences, 1993-2012 

Joanne Black, Library, 1970-2002

Duane Blackwill, Counselor; As Dn/Petaluma, 1967-1992

Robert Blanchard, Social Sciences, 1981-1997

Betty Blauw, Home Economics, 1965-1983

Richard Blewett, Physical Ed, 1928-1968

Abby Bogomolny, English, 2004-2019

Margaret Bond, Behavioral Sciences, 1997-2010

Joan Borecky, Health Oc, ADN, 1969-1992

Marjorie Bossert, Physical Education, 1969-1992

Tom Bower, Theater Arts, 1955-1984

Albert O. Boyd, Health Sciences, 1972-1999

Patrick J. Boyle, Mathematics, 1971-2000

John Breakey, Physics/Engineering, 1986-2002

Edythe Briggs, English, 1967-1990

Patrick Broderick, English, 1995-2003

Dr. Charles Brown, Life Sciences, 1970-2000

Don M. Brown, Ag/Natural Resources, 1975-1998

Gary Brown, Computer & Information Sciences, 1982-2008

Walter Brown, Engineering/Physics, 1974-1988

Ed Buckley, Academic Affairs, 1971-2005

Sharon Buckley, Health Sciences, 1993-2014

Cathy Burgett, Culinary Arts, 2001-2019

James M. Burke, Business Administration, 1976-2001

Paula Burks, Learning Resources, 1991-2016

Jack Burroughs, Counseling, 1964-1987

Wanda Burzycki, College Skills, 1999 - 2017

William Bushnell, Environ Sc/Jewelry, 1947-1973

Howard Bryan, Business Office Technology, 1961-2006

Katherine Caddes, Health Sciences, 1994-2014

Ray Calmer, Business Office Tech., 1962-1995

Diane Campagna, PE, Dance & Athletics, 1990-2008

Eugene Canevari, Asst Dean/Student Act., 1966-1988

Toni Cannizzaro, Business Office Technology, 1978-1998

Susan Cannon, Health Sciences,1981-2013

Martha Carpenter, English, 1987-2005

Susan Carpenter, Child Development, 1989-2010

Robert Caruso, Computer Studies, 1988-2019

Richard Cheek, Business Administration, 1979 - 2017

Walter Chesbro, Information Technology , 1984-2018

Chris Christopher, Life Sciences, 1974 -2004

James Churchill, Business Administration, 1962-1995

Margaret Clark, English, 1927-1970

Karen Clark, Health Sciences, 2010-2019

Nancy Clark, Library, 1974-1991

Charles Coffel, Trade Tech, 1967-1995

Will Collier, Art, 1975-1997

Elisa Conti, Disability Resources, 1998-2014

Robert Coombs, Math, 1959-1988

Ryan Cooney, English, 1989-2007

Hank Cooper, Physical Education, 1965-1992

Ruth Craig, Foreign Language, 1949-1988

Bryon Craighead, PE, Dance & Athletics, 1971 -2007

John Crevelli, Social Science, 1962-1990

Barbara Croteau, Business Administration, 1996-2011

Vince Cucuzza, Chemistry, 1956-1982

Victor Cummings, English As A Second Language, 2001-2018

John Daly, Counseling,1972-2013

Dianne Davis, Disability Resources, 2000-2019

James Davis, Social Sciences, 2006-2015

Jean M. Davis, Counseling, 1986-2006

Oliver Deegan, Administration Of Justice, 1997-2004

Jeffrey Diamond, Computer Studies, 1999-2019

Gloria De Blasio, English, 1989-2012

Gary Decicco, Chemistry,1980-2013

Jesus De La Ossa, English, 1969-2004

Roberta Delgado, Counseling & Support Services, 1989-2011

Loretta Denner, English, 1988-2005

Izzy P. Derkos, Physical Education,Dance & Athletics, 1968-2010

Nancy Desalle, Physical Education, 1962-1995

Ann Desich, Health Oc, ADN, 1954-1981

Gordon Dixon, English/Music, 1946-1971

Robert Dodds, Social Science, 1969-1990

Bic Ha Dovan, Mathematics - Petaluma, 2007-2019

Clyde Dubois, Counseling, 1967-1986

Victoria Duckworth, English, 1997-2011

Cheryl Dunn, College Skills, 1987-2012

Robert Duxbury, English, 1984-2014

Ida Rae Egli, English, 1988-2003

Michael Eurgubian, Mathematics, 1987-2014

Rick Eleen. Public Safety, 1996-2005

Ray Ellam, Business Education, 1954-1984

Margaret Ellingson, English, 1988-2008

Don Emblen, Auto Shop, 1947-1967

Ray Emenegger, Auto Shop, 1947-1967

Mary Lou Escobedo-Gross, Child Development, 1989-2007

Cecilia Estrada, Health Oc, LVN, 1967-1993

Martha (Marti) Estrin, English As A Second Language, 1998-2016

Ralph Farve, English, 1981-2008

Robin Fautley, Biological Sciences, 1999-2019

Margery Fellers, Commerce, 1937-1966

Paul Finn, Agriculture/Natural Resources, 1974-2000

Donald L. Fischer, Public Safety, 1970-2003

Douglas Fisher, English, 1981-2016

Kevin Fletcher, Art 1986-2015

Peggy (Margaret) Floren, English As A Second Language,1988-2013

Brenda Flyswithhawks, Behavioral Sciences , 1993-2019

Phil Forester, English, 1986-2006

Margretta Fortuin, Health Oc, ADN Director, 1954-1972

Anna Harriett Foshee, Music,1989-2005

Craig Foster, English 1988-2015

Rebecca Fouquette, Mathematics, 2008-2012

Julio Francescutti, Theater Arts, 1949-1968

Caren Franci, PEDA, 1970-2002

Robert Fraser, Agriculture/Natural Resources,1987-2013

Dean G. Frazer, Social Sciences, 1970-2000

Don Freed, Social Science, 1971-1991

Monte Freidig, Social Sciences, 1997-2019

George Freund, Philosophy, 1982-2012

Joseph Friedman, Learning Resources/Ed Tech, 1985-2009

John Fritschen, Business Administration, 2002-2018

Terri Frongia, World Languages, 2000-2019

Dennis K. Fujita, Chemistry, 1971-2006 

Scott Fuller, Behavioral Sciences, 1985-2008

Galen George, Chemistry, 1982-2018

Joseph Gerber, Behavioral Science, 1965-1997

Diane Giles, Mathematics, 1965-1997

Sarah Gill, Art,1983-2005

Frank Howes Gleason, Life Sciences, 1975-1998

Julie Gleason, Child Development, 1978-2008

Peggy Goebel, Health Sciences, 1976-2014

Veronica Gondouin, Health Sciences, 1985-2008

Dan Goulart, Music, 1973-2001

Connie Gozzarino Counseling, 1998-2014

Michael Grabowski, Administration of Justice, 2003-2019

Carla Grady, Philosophy, Humanities & Religion , 2001-2019

Charlotte Granderson, Counseling & Support Services, 1990-2011

Gregory Granderson, Counseling & Support Services, 1991-2011

Micca Gray, Learning Resources, 1991-2015

Matthew Greaney, College Skills, 1994 - 2016

Joyce Griffin, English, 1968-1996

George Grijalva, Disability Resources, 1975 -2007

Curtis L. Groninga, Administrative Services, 1982-2009

Henry Gronroos, Work Experience, 1973-2004

Joyce Gronroos, Business Office Technology, 1970-2004

Marjorie Grossman, Learning Resources/Ed Tech, 1981-2009

Ross M. Grossman, Philosophy/Humanities, 1986-2001

Brian Gully, Industrial & Trade Technology, 2005-2015

Karin Guzman, Counseling, 1990-2010

Raoul Guzman, Behavioral Science, 1971-1993

Charles Haentijens, Mathematics, 1936-1954

Julie Hahn, Counseling & Support Services, 1978 -2007

Jay Hall, Philosophy/Humanities, 1962-1982

Louise Hallberg, Registrar, 1940-1975

Allene Hankla, Asst. Dean/Oc Ed, 1969-1987

Harvey Hansen, Social Science, 1958-1984

Pete Hardy, Public Safety, 1988 -2007

Jeanie L. Harmon, Child Development, 2004-2019

David Harrigan, English, 1958-1989

Howard Harris, Communication Studies, 1978 -2004

Bill Harrison, Theater Arts, 1967-199

Alberta S. Hart, Communication Studies, 1979-2000

Carol Hatrick, Health Sciences, 1984-2019

Deanna Hatter, Counseling 2000-2014

Theodore Hawkins, Journalism, 1951-1975

Jack Healy, Dean, Special Programs, 1957-1987

Sally Heath, Physics, 1967-2002

Barbara Heiman, Computer & Information Sciences, 1990 -2006

Max Hein, Art, 1969-2005

Linda Hemenway, Computer Studies, 1988-2015

Beverly Henningsen, Work Experience, 1986-2015

Ann Herbst, Mathematics, 1988-2012

David Herrington, Kinesiology, Athletics And Dance , 1982-2012

Val Hicks, Music, 1976-1995

Harold Hill, Humanities, 1962-1970

Ray Hill, Public Safety/AJ, 1981-2008

Beverly Hinkle, Health Sciences, 1987-2010

Alison Hinnenberg, Art, 2001-2019

Xuan Ho, Health Sciences , 1989-2012

Cott Hobart, Philosophy/Humanities, 1961-1997

Clifford Hodder, Social Science, 1968-1990

Milt Hoehn, Mathematics, 1956-1984

Adolph Hofmann, Mod/Class Languages, 1966-1977

Kenneth Holback, Student Services, 1979-1997

George Hollidge, Student Personnel, 1946-1972

Jean Horton, Art, 2001-2011

Susan Houlihan, Communication Studies, 1986-2019

Gerald Hudlow, Behavioral Science, 1970-1984

Alvin Hunter, Behavioral Science, 1947-1976

Terri Isaac, Child Development, 1972-1990

Susan Jaderstrom, Business Administration, 1991-2012

Johanna James, Computer Studies, 1989-2010

Dorothy Johnson, Commerce, 1937-1966

Joyce Johnson, Behavioral Sciences, 2004-2011

Grace Jordan, Librarian, 1924-1956

Roger Karraker, Communication Studies, 1982-2005

Richard Kavinoky, Mathematics, 2003-2013

Marion Kaus, Health Oc, ADN, 1967-1983

Helen Keefer, Health Oc, ADN, 1951-1993

Karen Kellam, Counseling & Support Services, 1986-2009

Robert C. Kelley, English, 1963-1999

William Kelly, Industrial & Trade Technology, 1999-2014

Weston Kendall, Engineering/Physics, 1967-1997

Edwin Kent, Dean Of Men, 1942-1956

Eira Klich-Heartt, Health Sciences, 2014-2019

Melissa Kort, English 1981-2015

Shirley Kotite-Young, English, 1969-1996

Kathleen Kraemer, Disability Resources, 1994-2010

Edward Lafrance, Communication Studies, 1985-2010

Maurice Lapp, Art, 1956-1990

Margaret Lara, Foreign Language, 1967-1986

Diane Larson, Counseling & Support Services, 1988-2011

Andre Larue, Social Sciences, 1995-2018

Marian O’Laughlin, Nursing, 1970-2002

John Lebaron, Art, 1975-1997

Josephine Lee, Mathematics, 1974-2006

Richard Lehrer, Health Sciences, 2012-2019

Lorin Leith, English As A Second Language, 1988 -2006

Peter Leveque, Life Science, 1959-1994

Harriet Lewis, Consumer & Family Studies, 1976-1997

Anne Lilly, Health Science, 1981-1996

Margaret Ling, Health Oc, LVN, 1962-1987

Elizabeth Linscott, Dean, Eve College; P.E., 1937-1968

Adele Livingston, Health Oc, Rad Tech., 1971-1989

Pamela (PJ) Lococo, Agriculture/Natural Resources, 1982-2015

Reneé Lopilato, Work Experience,1996-2013

Sanford Lowe, Philosophy/Humanities, 1971-2001

Mike Lynch, Trade Tech, 1975-1994

Molly Lynch, Counseling & Support Services, 1987-2011

Virginia Maclvor, Health Oc, ADN, 1957-1967

Bruce Macpherson, Business Administration, 1966 -2005

Debbe-Ann Medina Kinesiology, Athletics & Dance, 1997-2016

Ken Magoon, Behavioral Sciences, 1970-2003

Jennifer Mann, Disability Resources, 1991-2009

Davis Mannino, Behavioral Sciences , 1990-2019

John Martin, Mathematics, 1981-2018

William R. Massey, Social Science, 1975-2006

Carolyn Massell, Computer Studies,2001-2013

Robert Mastin, Physical Education, 1946-1979

Molly Matheson, Library - Petaluma, 2008-2019

Harold Matthews, Chemistry, 1945-1966,

Marv E. Mays, Physical Education, 1963-2000

Lois Mazzucchi-Ballard, Health Oc, Dent. Asst., 1959-1982

Maureen A. Mccarthy, Mathematics, 1985-2003

Barbara Mcclure, English – Petaluma Campus, 1991 - 2017

Janet Mcculloch, English, 1990-2013

Jack Mccume, Social Sciences, 1970-1998

Kathleen Mcgreevy, Library & Informational Resources, 1990-2011

Joan Mcmurray, Admissions & Records, 1987-2005

Robert Medley, Chemistry, 1960-1979

Sydney Meller, 1930-1957

Bruce Mendel, Dir, Sonoma State Hospital, 1961-1987

Harry Meyn, Music, 1946-1972

Roy Mikalson, President, 1971-1990

Jane Millar, Mathematics, 1984 -2005

Charles Miller, English, 1966-1997

Robert Miller, Industrial & Trade Technology 1993-2015

Marilyn Milligan, Phd, Behavioral Sciences, 1976-2000

Robert Y. Miyashiro, Physical Education, 1971-2000

Howard Moes, Dir, Special Education, 1973-1991

Paul Moosman, Child Development, 1997-2019

Steve Morris, Counseling & Support Services, 1989-2011

Genevieve Mott, English, 1921-1956

Terence Mulcaire, English , 1999-2019

Nikona Mulkovich, Behavioral Sciences - Petaluma , 2002-2019

Stephen Mullany, Agriculture & Natural Resources, 1989-2011

Lee Munson, Business Adminsttration, 1986-2004

Daniel Munton, Mathematics, 1989-2019

Joan E. Murphy, Health Sciences, 1994-2010

Gino Muzzatti, English As A Second Language 1985-2015

Julie Muzzatti, College Skills/Tutorial, 1994-2019

Ronald Myers, Kinesiology, Athletics & Dance, 1989 - 2017

Clark Nattkemper, Life Sciences, 1943-1974

Luz Navarrette, Counseling, 1988-2014

Ricardo Navarrette, Student Services, 1986-2016

Wayne J. Neel, English,1977-2013

Richard Neitzel, Engineering, 1946-1974

Jon Nelson, Music, 1983 -2005

Randolph Newman, President, 1947-1972

Lois Newman, Librarian, 1959-1979

Curtis Newsom, Department Of Public Safety, 2007-2013

Eleanor Newton, Health Oc, ADN, 1957-1973

Chester Nicholls, Forestry, 1963-1973

Julio Nison, 1949-1968

Ellis Nixon, Life Sciences, 1946-1968

Clifford Norton, Industrial & Trade Technology, 2009-2019

Brian O’brien, Life Sciences, 1974-2007

Anne O’Donnell, Consumer And Family Studies 1989-2015

Gerald Ogle, Music, 1953-1983

Rita Okerstrom, Public Safety, 1980 -2005

David Ohlsen, Mathematics, 1985-2019

John Overn, Behavioral Science, 1972-1995

Bonnie Panizzera,Consumer And Family Studies, 1980-2015

Linda Paquette, Health Sciences, 2008-2018

Gary Pasqualetti, Applied Technology 1990-2015

Sidney Patzer, Social Science, 1946-1971

Edward Peoples, Administration Of Justice, 1978-1997

Pauline Pearlman, Communication Studies, 1978-2005

Erlinda Peraza, Extended Opportunity Programs & Services, 1981-2017

Rene Peron, Behavioral Sciences, 1971-2005

Richard W. Perry, Business Administration, 1984-2001

Karen Petersen, Library & Information Resources , 1994-2012

John Peterson, Music, 1950-1980

Ellis Peterson, Engineering, 1947-1982

Stephen Petty, Philosophy/Humanities, 1970-1998

Peggy Phipps, Counseling, 1980-2012

Rae Pivonka, Manual Skills Center, 1969-1992

Gus P’Manolis, Social Sciences, 1986-2005

Evelyn Pollard, Counseling/Guidance, 1964-1997

James Porter, Agriculture/Natural Resources, 1974-2004

Tom Power, Electronics, 1962-1991

Craig Price, College Skills, 2003-2013

Andrea Proehl, Learning Resources,1990-2013

Frank Pugh, Counseling, 1979-2018

Bruce Purcell, Computer Studies 1985-2015

Elizabeth Quadnt, Art, 1970-1986

T. Norberto Quiroz, Counseling,1999-2018

Dexter Rammage, Industrial/Trade Tech, 1999-2005

Diana Rangaves, Health Sciences, 2011 - 2016

Raquel Rasor, English As A Second Language, 1978-2010

Margaret Rattle, Art, 1984-2001

Henry Ravenscroft, Engineering, 1942-1967

Dr. John A. Ray, Behavioral Sciences, 1970-2005

Len Read, PE/Dance/Athletics, 1966-1997

Cheryl Redmon, Business Office Technology, 1974-2009

Sandra Reed, Work Experience, 1985-2004

Diana Reeder, English, 1990-2012

Cyndi Reese, Computer Studies, 1981-2012

Valerie Reid, Home Economics, 1970-1990

Catherine Reisman, Disability Resources,1991-2013

Donna Reynolds, Counseling & Support Services, 1989-2009

Florence Rhodehamel, Philosophy, German, 1927-1962

Harold Rodarmel, Business Education, 1954-1985

Al Roemer, 1936-1954

Ron Root, Business Services, 2000-2005

Beth Rose, Nursery School, 1948-1973

Jim Rosen, Art, 1968-1984

Nina Rosen, English As A Second Language, 1997-2012

Ernest Rothert, Life Sciences, 1944-1969

Robert Rubin, Life Sciences, 1968-2009

Joel Rudinow, Philosophy/Humanities, 1984-2012

Clyde Russell, Mathematics, 1970-1993

Warren Ruud, Mathematics 1982-2015

John “Pat” Ryan, Physical Education, 1968-1992

Dennis Ryan, Trade Tech, 1966-1994

Michael Salinger, Culinary Arts, 1993-2019

Ann Samson, English, 1989 -2004

Stephanie Sanchez, Art, 2003-2019

Ruben Sandoval, English 1990-2015

Margaret Saragina, Business, 1985-2018

Barney Sayles, Civil Engineering Tech., 1971-1989

Dan Scannell, Administration Of Justice, 1972-1981

Frantisek Schneider, German, 1943-1966

Bob Schooling, Computing Services, 1977-1997

Maryanne Scozzari, Theatre Arts & Fashion, 1987-2019

Ron Schuelke, Social Science, 1975-2006

Metha Schuler, Computer & Information Sciences, 1985-2002

Marjorie Schultz, PE/Dance/Athletics, 1970-1997

Terry Shell, Mathematics, 1981-2015

Carmen Sheldon, Computer Studies, 1990-2016

Marvin Sherak, English, 1956-1989

Joe Sherlock, Electronics, 1967-1989

Howard Shipman, Audio Visual, 1965-1983

Richard Shore, Earth & Space Sciences, 1970-2004

Edwin Sikes, Applied Technology 1982-2014

Joseph Simons, Ph.D., Behavioral Sciences, 1969-2003

Keith Simons, Kinesiology, Athletics & Dance , 1996-2019

Dianne M. Smith, Behavioral Sciences, 1976-2009

Ernestine Smith, Physical Education, 1948-1973

Karl J. Smith, Mathematics, 1968-2003

Ronald L. Smith, Earth & Space Sciences, 1985-2003

Joe Smyth, Mathematics, 1965-1982

John Soares, Social Science, 1950-1975

Arnold Solkov, English, 1970-1990

Audrey Spall, Counseling, 1985-2019

Richard Speakes, English,1989-2013

James Spencer, Mathematics, 1988-2012

Dr. Curtis Sprenger, Music, 1969-2000

Gary Squires, Community Health Education Center, 1962-1993

Iris Stevenson, English/Languages, 1965-1981

George Stewart, English, 1964-1970

Sylvia E. Stinson, Music, 1981-2002

Stuart Sudduth, Business Administration,1983-2013

Bernard Sugarman, English, 1969-1995

Herbert Sullivan, Electronics, 1974-2009

Patrick Sullivan, Trade Technology & Auto Technology, 1982-2004

Barbara Surian, Health Science, 1980-1995

Ellen Swenson, Health Sciences, 1975 -2006

Deborah Sweitzer, Applied Technology, 1989 -2016

Clarence Sypher, PE/Athletics, 1936-1964

Faye Tarvin, Health Oc, ADN, 1948-1970

Brook Tauzer, VP/Academic Affairs, 1955-1986

Tony Taylor,S Chemistry, 1974 -2005

Richard L. Thomas, Agriculture/Natural Resources, 1973-2001

Judith Thorn, Interdisciplinary Studies In Philosophy, Humanities & Religion,1998-2013

Doris TOLKS, Counseling, 1974-2006

Charles Tourville, Physical Ed./Athletics, 1976-1996

Dwight Tracy, Trade Tech, 1963-1993

Janet A. Tracy, Counseling And Guidance, 1979-1999

Linda Tracy, World Languages, 1992-2019

Everett Traverso, Philosophy, 1970-2003

Robert Triebel, Electronics, 1966-1997

Margaret Trussell, Dean Of Women, 1941-1963

Bill Turner, Matriculation, 1993-2004

Claudia Turner, Counseling, 1976-2005

Dave Turner, Forestry, 1970-1994

Frederick Utter, Mathematics, 2005 - 2016

Eligio (Lee) Velasquez, Modern Languages, 1988-2003

Laura Vallejo, Child Development, 2002-2016

Fred Van Eschen, Earth Science, 1969-1986

Naneen Van Gelder, English 1992-2010

Mary Lou Velasquez, English As A Second Language, 2001-2009

Richard Vera, Industrial & Trade Technology, 1974-2007

Stan Vermeil, Auto Mech., 1967-1982

Paul Vetrano, Mathematics, 1984-2019

Kari Vigeland, Disability Resources, 1994-2009

Mary Vercoutere, Health Sciences, 1999-2012

Kasey Wade, Agriculture/Natural Resources, 2000-2019

Shelby Walsh, Business Office Technology, 1985-1998

Rosemary Ward, Counseling & Support Services, 1984-2011

Jerry Warren, Administration Of Justice, 1979-1995

Sylvia Wasson, Modern & Classical Languages, 1990-2016

Joseph J. Waters, Computer & Info Sciences, 1969-1998

John Watrous, Art, 1986-2007

Glen Watson, 1947-1966

Jerry Waxman, Earth & Space Sciences, 1976-2003

Jack Wegman, Social Sciences,1991-2013

Richard Welin, English, 1971-1996

Ellindale Wells, Computer & Information Sciences, 1990-2009

Richard Werner, Mathematics,1981-2013

John Weser, English, 1988-2018

Marian Whitney, History, 1927-1961

Ron Whitney, Physical Education, Dance & Athletics, 1993-2010

William Wilber, Business Administration, 1977-1996

Susan Wilson, Biological Sciences, 1995-2019

Alice Wilcox, Language, 1930-1957

James Wilcox, Engineering, 1928-1960

Joan Wion, Communication Studies, 1970-1994

Breck Withers, Business - Petaluma , 1999-2019

Barry Wood, Mathematics, 1984-2008

Maureen Wolfe, Health Sciences, 2012 - 2017

Rebecca Worden, Ceramics, 1939-1962

Jean Yates, Art, 1962-1984

Anne Ysunza, English,1998-2013

Barbara Zukin-Heiman, Computer & Information Sciences, 1990-2006

Frank Zwolinski, Theater Arts/SRT, 1971-2006